Ovo je pregled DELA TEKSTA rada na temu "Elementi teorije verovatnoće". Rad ima 13 strana. Ovde je prikazano oko 500 reči izdvojenih iz rada.
Napomena: Rad koji dobjate na e-mail ne izgleda ovako, ovo je samo DEO TEKSTA izvučen iz rada, da bi se video stil pisanja. Radovi koje dobijate na e-mail su uređeni (formatirani) po svim standardima. U tekstu ispod su namerno izostavljeni pojedini segmenti.
Ako tekst koji se nalazi ispod nije čitljiv (sadrži kukice, znakove pitanja ili nečitljive karaktere), molimo Vas, prijavite to ovde.
Uputstvo o načinu preuzimanja rada možete pročitati ovde.


FAKULTET ZA OBRAZOVANJE RUKOVODECIH KADROVA U PIVREDI
SEMIMARSKI RAD
Elementi teorije verovatnoće
Vladimir Stojanovic
Sadržaj
Pojam slučajnog događaja
Opšti eksperimenti se mogu podeliti u dve kategorije:
Opšti čiji ishod se može unapred predvideti;
Opšti čiji ishod nije moguće unapred predvideti (ako bacimo novčić mi ne možemo tvrditi da će se na gornjoj, vidljivoj površini, kada on padne, naći grb ili lik).
Međutim ukoliko ovaj eksperiment sa novčićom ponavljamo više puta i pratimo „relativnu“ učestalost padanja grba (odnos broja pojavljivanja grba i bacanja novčića) videćemo da će ovaj odnos da se grupiše oko nekog broja (ako je novčić „ispravan“ taj broj je EMBED Equation.3 ). Dakle, ovaj broj nije „slučajan“.
Analizom ovih nedeterminističkih događaja i „neslučajnih“ brojeva vezanih za iste bavi se matematička teorija – teorija verovatnoće.
Da bi definisali pojam događaja, pođimo od eksperimenta u kome ishode nismo u mogućnosti unapred da predvidimo. Svaki od mogućih ishoda u tom eksperimentu se naziva elementarni događaj.
Elementarne događaje označavamo malim slovima (, a skup svih njih u nekom eksperimentu označavamo sa (. Događaj A je podskup skupa ( i sastoji se od svih elementarnih događaja koji imaju to svojstvo kojim se A definiše.
Primer 1: Skup ( kod bacanja novčića je (= (p,g(
Primer 2: Skup ( kod bacanja dva novčića je (= (pp, pg, gp, gg(, a događaj A palo je bar jedno pismo je A=( pp, pg, gp(.
Događaj A se realizuje pri eksperimentu ako i samo ako se realizuje jedan od elementarnih događaja ( koji se u njemu sadrže. Skup (, koji sadrži sve moguće elementarne događaje u datom eksperimentu se naziva siguran događaj, prazan podskup ( od ( se naziva nemoguć događaj.
Događaji su dakle podskupovi skupa (, pa slično kao što su i kod skupova definisane određene relacije i operacije takve analogne relacije i operacije možemo definisati i među događajima.
Ako je A(B u skupovnom smislu tada kažemo da događaj A implicira (povlači) događaj B, odnosno realizacija događaja A povlači realizaciju događaja B.
Ako su A,B(( tada se definiše događaj A\B (A razlika B) kao događaj koji se realizuje kada se realizuje A a ne realizuje B.
Specijalno sa Ac se označava (\A kao suprotan ili komplementaran događaj događaju A. Jasno je da se Ac realizuje ako i samo ako se A ne realizuje.
Proizvod ili presek događaja A i B je događaj u oznaci A(B ili A(B (ili kraće AB), koji se realizuje ako i samo ako se realizuju i događaj A i događaj B. Dva događaja A i B su disjunktna ako je A(B((.
...

 

 ---------- OSTATAK TEKSTA NIJE PRIKAZAN. CEO RAD MOŽETE PREUZETI NA SAJTU. ---------- 

www.maturskiradovi.net 

 

MOŽETE NAS KONTAKTIRATI NA E-MAIL: maturskiradovi.net@gmail.com

besplatniseminarski.net Besplatni seminarski Maturski Diplomski Maturalni SEMINARSKI RAD , seminarski radovi download, seminarski rad besplatno, www.besplatniseminarski.net, Samo besplatni seminarski radovi, Seminarski rad bez placanja, naknada, sms-a, uslovljavanja.. proverite!